
Pon - Pt 9.00 - 19.00
Sob 10.00 - 13.00
Każdy przedsiębiorca powinien zabezpieczyć firmę oraz swoich bliskich przed utratą swojego zdrowia i życia. W sprawnej sukcesji bardzo pomocne okazują się indywidualne ubezpieczenia na życie, w których zawczasu można uregulować wiele istotnych kwestii.
Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą to ludzie bardzo przedsiębiorczy. Potrafią poświęcić się wielu zadaniom, rozwijają swoje kompetencje i są szalenie pracowici. Bywa też, że na ich dochodach opiera się budżet całego gospodarstwa domowego. Pełniąc wiele ról na raz, nie zawsze znajdą czas, na zgłębianie zagadnień związanych z ubezpieczeniami na życie. A warto, aby poświęcili chwilę na przeanalizowanie dostępnych produktów, ponieważ mogą być dla nich bardzo pomocne.
Ubezpieczenie na życie dla przedsiębiorcy jest dobrym pomysłem, ponieważ zapewnia dodatkową ochronę finansową zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego rodziny. W przypadku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak śmierć lub niezdolność do pracy, ubezpieczenie na życie może pomóc w spłacie zadłużenia firmy, zabezpieczeniu przyszłości rodziny oraz zapewnieniu kontynuacji działalności biznesowej po śmierci przedsiębiorcy.
Zabezpieczenie na wypadek śmierci wesprze jego najbliższych. Po śmierci przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność wygasa bowiem rozdzielność majątkowa, a wszelkie jego zobowiązania finansowe przechodzą na spadkobierców. Dotyczy to kredytów, leasingu czy wypłat dla pracowników. Ze świadczenia z polisy przedsiębiorcy, jego bliscy mogą uregulować ewentualne zaległe zobowiązania.
Ubezpieczenie może pomóc nie tylko w spłacie zadłużenia biznesowego, ale i zabezpieczeniu przyszłości firmy czy też umożliwieniu wykupienia udziałów przez wspólnika albo członka rodziny. Pamiętajmy, że zamknięcie firmy często wiąże się z ogromnymi wydatkami – zwraca uwagę Michał Majchrzak, dyrektor sprzedaży ubezpieczeń na życie w CUK Ubezpieczenia.
Na biznesach prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej opiera się przeważnie cały domowy budżet właściciela firmy albo jego większość. Taką formę często wybierają specjaliści tacy jak lekarze, programiści czy prawnicy. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie bliskich w sytuacji śmierci, a tym samym utraty rodzinnego dochodu.
Od czego zależy stawka
Polisa na życie zapewnia przede wszystkim wypłatę odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego, ale także wsparcie finansowe w przypadku poważnego zachorowania oraz ewentualnej niezdolności do pracy. Przy jej wyborze trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ochrony oraz wysokość składki i sumy ubezpieczenia.
Stawka zależy nie tylko od wysokości sumy ubezpieczenia, ale także m.in. od wieku i zdrowia przedsiębiorcy.
Najmniej zapłacą osoby młode i zdrowe, z większym kosztem muszą liczyć się osoby starsze czy przewlekle chore, a także przedstawiciele zawodów charakteryzujących się wyższym ryzykiem.
Natomiast to, na jaką kwotę warto się ubezpieczyć, zależy od tego, czy i jak bardzo działalność firmy jest zadłużona, jaki jest obecny poziom jej dochodów, jaki udział stanowi ten dochód w domowym budżecie czy też jaki standard życia właściciel biznesu chce zapewnić sobie i bliskim.
Każdy przedsiębiorca powinien zabezpieczyć firmę oraz swoich bliskich przed utratą swojego zdrowia i życia. W sprawnej sukcesji bardzo pomocne okazują się indywidualne ubezpieczenia na życie, w których zawczasu można uregulować wiele istotnych kwestii.
Ochrona majątku, maszyn i działalności klienta nie zabezpiecza w 100 proc. prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Sfera, o której zapominamy to zdrowie i życie, które w dużej mierze wpływają na ciągłość i stabilność prowadzonej działalności. Zabezpieczenie prowadzenia działalności poprzez zawarcie polisy lub polis na życie oraz odpowiednie zapisy pozwalają na zabezpieczenie sukcesji w przypadku śmierci jednego ze wspólników.
Nie bez znaczenia pozostaje również zabezpieczenie członków rodziny osoby prowadzącej firmę w przypadku czasowej dłuższej nieobecności i braku wolnych środków na pokrycie wysokich kosztów leczenia i powrotu do zdrowia. Większość firm ma zainwestowane środki i szybkie pozbycie się części aktywów wiąże się z dużą stratą dla firmy. Tu z pomocą przychodzą indywidualne polisy na życie, które przy odpowiedniej konstrukcji pozawalają na zabezpieczenie wspólników oraz rodziny klienta prowadzącego działalność.
Zakres ryzyka i sum ubezpieczeń pozwala, aby klient otrzymał ubezpieczenie ściśle dostosowane do jego potrzeb i specyfiki prowadzonej działalności oraz wykonywanego zawodu, czyli produkt „szyty na miarę”.