
Pon - Pt 9.00 - 19.00
Sob 10.00 - 13.00
Edukacja finansowa dzieci powinna być naszym priorytetem. Zarówno w wymiarze ogólnokrajowym, jak i rodzinnym. Tak jak inwestujemy czas, energię i środki w rozwój talentów naszych pociech, tak powinniśmy położyć nacisk na przekazanie im podstaw ekonomii.
Ustalcie zasady
Warto dzieciom ustanowić kieszonkowe. To jeden z fundamentów nauczania dyscypliny finansowej w młodym wieku. Tu nie wystarczy teoria, niezbędna jest przede wszystkim praktyka. A ta nie zaistnieje, jeśli dziecko nie dostanie szansy dysponowania swoimi środkami.
Warto zacząć wcześnie i od niewielkich kwot. Na przykład tygodniówka może wynosić tyle złotych, ile lat ma dziecko. To prosta zasada z gwarancją podwyżki. Można ustalić własne warunki, ważne by były jasne oraz nie wiązały się z żadnymi obostrzeniami. W przeciwnym razie mogą przesłonić najważniejszy cel kieszonkowego czyli wspólną naukę oszczędzania.
Wyznaczcie priorytety
Zanim wręczysz dziecku pierwsze kieszonkowe, omów z nim te zasady. Porozmawiajcie wspólnie o tym po co ma się pieniądze, skąd się biorą i na co można je przeznaczyć. Pokaż dziecku na konkretnym przykładzie, co można kupić za równowartość tygodniówki, a następnie za wielokrotność tej kwoty. Zapewnij dziecko, że kieszonkowe to jego pieniądze, które może przeznaczać na swoje potrzeby i marzenia. Oznacza to, że każde nadprogramowe wydatki (np. dodatkowe lody, zabawki czy inne przyjemności) będą pokrywane z jego prywatnego budżetu. To dziecko ostatecznie zdecyduje czy woli na bieżąco konsumować swoją tygodniówkę, czy przeznaczyć ją na swoje pomysły.
Pomóż określić cel, ale nie chroń przed porażką
Jeśli Twoje dziecko dojdzie do wniosku, że chciałoby oszczędzić na większy wydatek w przyszłości, wspieraj je w tym. Zróbcie wspólnie schemat oszczędzania: określcie kwotę potrzebną na zrealizowanie planu oraz czas na to potrzebny. Nie zakazuj nieplanowanych wydatków, ale przypominaj o celu oszczędzania. To dziecko powinno podjąć ostateczną decyzję i ponieść konsekwencję w przypadku rezygnacji z upragnionej rzeczy czy odsunięcia jej w czasie.
Jednocześnie regularnie wspólnie sprawdzajcie stan oszczędności i sprawdzajcie jego wartość, np. konfrontując uzbieraną kwotę z innymi wydatkami czy kosztami. Dzięki takim ćwiczeniom wykonywanym wspólnie oraz szczerym rozmowom na temat pieniędzy, nasze dzieci otrzymają niezwykle cenną umiejętność: zarządzanie swoim budżetem bez względu na jego wielkość.