
Pon - Pt 9.00 - 19.00
Sob 10.00 - 13.00
Prawdopodobnie różnimy się pod wieloma względami – dzielą nas stan rodzinny i majątkowy, wykonujemy różne zawody, mamy odmienny styl życia. Jednak, niezależnie od okoliczności, łączy nas troska o naszych najbliższych. Chcemy być pewni, że nasze i ich zdrowie oraz finanse są odpowiednio zabezpieczone. Co zrobić, aby kompleksowo zaopiekować się sobą i najbliższymi? Jak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i komfort, nawet w najtrudniejszych życiowych sytuacjach?
Wczesne wykrycie stanów chorobowych zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego powrotu do zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby, w ramach profilaktyki, regularnie wykonywać podstawowe badania, takie jak morfologia krwi czy ogólne badanie moczu. W przypadku kobiet dodatkowo obowiązkowa jest cytologia (przynajmniej raz na 3 lata) oraz badanie piersi – u kobiet po 20 roku życia co 2 lata, a po 30 roku życia – co rok. Mężczyźni powyżej 40 roku życia powinni dodatkowo pamiętać o regularnej, corocznej kontroli urologicznej, a po 50 roku życia – o wykonaniu, raz na 10 lat, kolonoskopii. Należy mieć na uwadze, że podana częstotliwość wykonywania badań profilaktycznych dotyczy osób nieobciążonych genetycznie. W odniesieniu do osób, u których w rodzinie stwierdzono zachorowania na nowotwory, wskazania będą najprawdopodobniej inne.
Nieocenionym elementem ochrony finansowej jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zabezpieczające Ciebie i Twoich bliskich na wypadek zachorowania. Świadczenie z polisy to środki, które możesz przeznaczyć zarówno na leczenie, w tym konsultacje lekarskie, badania, leki czy rehabilitację, jak i na zapewnienie bytu rodzinie w czasie Twojego leczenia. Dobrze dopasowana polisa zdrowotna, w podstawowym wariancie, lub z dodatkowymi rozszerzeniami, zapewni dostęp do specjalistów oraz badań, na które w ramach publicznej opieki zdrowotnej nierzadko trzeba oczekiwać wiele tygodni, a niekiedy miesięcy. Zyskujesz zatem nie tylko realne wsparcie finansowe, ale i coś, czego nie da się wycenić – spokój ducha.
Świadome podejście do finansów oznacza posiadanie gotowego scenariusza na wypadek każdej okoliczności. Dlatego, nawet będąc w kwiecie wieku, warto rozważyć spisanie testamentu. Jest to czynność, która pozwala uporządkować sprawy majątkowe, a tym samym uprościć i przyspieszyć przyszłe postępowanie spadkowe. Dodatkowo oszczędza niepotrzebnego bólu Twoim bliskim w już i tak ciężkiej dla nich sytuacji. Zapobiega także potencjalnym nieporozumieniom pomiędzy członkami rodziny. Spisując testament zyskujesz pewność, że majątek trafi po Twojej śmierci dokładnie tam, gdzie chcesz, a więc na przykład do osób, które nie są z Tobą spokrewnione. Przygotowanie testamentu warto rozważyć w każdej życiowej sytuacji, i w każdym wieku, jednak szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy pozostajesz w związku nieformalnym lub chcesz, aby część majątku została przekazana na cele dobroczynne.
Ostatni z elementów kompleksowego zabezpieczenia finansowego rodziny dotyczy przede wszystkim osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji, musisz mieć gotowe rozwiązanie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak poważne zachorowanie, które uniemożliwią Ci podejmowanie kluczowych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa decyzji. Warto rozważyć ustanowienie pełnomocnika lub prokurenta. Wyznaczona osoba, w zależności od rodzaju udzielonego jej pełnomocnictwa, będzie mogła reprezentować Cię w czynnościach zwykłego zarządu lub zastępować w załatwianiu określonego rodzaju spraw.
Do finansowego zabezpieczenia najbliższych dobrze jest podejść wszechstronnie. Niewątpliwie warto zacząć od profilaktyki – badaj się oraz zachęcaj do tego członków rodziny. Dodatkowym, ale z całą pewnością nie mniej ważnym elementem ochrony będzie dobrze dopasowane ubezpieczenie zdrowotne, które, w razie potrzeby, zapewni środki na leczenie. Niezależnie od życiowych okoliczności warto rozważyć spisanie testamentu. To dokument, dzięki któremu postępowanie spadkowe przebiegnie sprawnie, a Twój majątek trafi tam, gdzie sobie tego życzysz. Jeśli prowadzisz własną firmę, weź pod uwagę ustanowienie pełnomocnictwa. To rozwiązanie, które zapewni ciągłość działania biznesu w sytuacji, gdy nie będziesz w stanie bezpośrednio nim kierować.